Našla sa nová najstaršia fotografia Katarínky

V roku 2018 prišlo k objavu skutočného skvostu. V Slovenskom národnom archíve v Bratislave bola objavená (zatiaľ) najstaršia dochovaná fotografia Katarínky, datovaná na rok 1904. Fotka sa nachádza vo fotoalbume rodiny Pálffyovcov, ktorí sa na fotke zrejme aj nachádzajú. Pre naše občianske združenie ide o nenahraditeľný zdroj informácií, keďže fotografia nám poskytla nové, predtým neznáme fakty o Katarínke. Táto bola prvý krát prezentovaná interne členom a spolupracovníkom O.Z. Katarínka, počas osláv 400. ročnice Katarínky, no teraz ju sprístupňujeme aj širokej verejnosti.

katarinka_1904_foto

Keďže fotografia pochádza z roku 1904, ide o naozaj výborné načasovanie. Už o rok neskôr, v roku 1905, totiž prišlo k zhodeniu štyroch sôch z vršku veže do kôp haluzí a sena a ich následnému prevezeniu k hrobke Pálffyovcov na cintoríne v Smoleniciach, kde sa nachádzajú doteraz. Vďaka tomu sme mali možnosť zistiť, že sochy sa nenachádzali na rohoch veže, ako sa pôvodne predpokladalo, ale boli umiestnené v strede jej múrov.

Dokopy teda na fotografii môžme vidieť tieto zaujímavé časti, ktoré dnes už nestoja:

  • Murovaná (tehlová) strecha veže s otvormi a ozdobnými volútami na hranách.
  • Štít presbytéria úplne vľavo a východná stena presbytéria s odtlačkom strechy kláštora. Dnes už nič z nich nestojí.
  • Severný múr kláštora (vysoký vpravo – ku ktorému sú pristavané drevené maštale) – z neho zostal len nízky prízemný 1 meter vysoký múrik.
Detail na pôvodnú strechu veže a sochy na ich novom mieste v Smoleniciach

Pôvodne sa tiež predpokladalo, že tvar strechy bol úplne iný, uvažovalo sa napríklad o tzv. hruškovitom tvare strechy, podobnom ako má väčšina kostolov v Trnave, no tieto predstavy boli mylné. Vďaka tejto fotografii je teda možné aktualizovať digitálne vizualizácie, ako mohol celý kostol a kláštor pôvodne vyzerať. Fotografia poskytuje aj administratívne výhody pre prípad možnej realizácie rekonštrukcie týchto častí, keďže funguje ako dôkaz pre pamiatkárov, že rekonštruovaná časť tak aj naozaj pôvodne vyzerala. Nad rekonštrukciou strechy sa však momentálne a zrejme ani do budúcnosti neuvažuje.

Katarínka ďakuje Tomášovi Haviarovi za poskytnutie fotografie.

Pre extra zvedavcov je možnosť stiahnuť si fotografiu aj v plnej veľkosti, na tomto odkaze.

Práce v sezóne 2019

Táto pracovná sezóna sa niesla v znamení prác na kláštore a archeológie.

V kostole sa doškárovala veľká krypta, boli domurované jej schody a opravená tehlová obruba. Do menšej krypty bola doplnená vzduchotechnika. V lodi kostola boli otvorené 3 archeologické sondy – v severovýchodnom rohu sa našla pôvodná dlažba a podmurovka menšieho oltára.

   

V presbytériu boli domurované špalety staršieho prechodu z kláštora a zbudované dočasné schodisko z drevených trámov.

Juhovýchodné cely kláštora boli obkolesené lešením a z východnej strany preškárované. Koruny múrov boli čiastočne rozobraté, znovu namurované zaizolované ílom a zatrávnené, aby sa predišlo ďaľšej deštrukcii. Boli doplnené 2 z chýbajúcich okenných záklenkov, domurované východné špalety a osadené 2 ručne kresané dubové trámy ťahadlového systému. Práce v týchto celách budú pokračovať aj o rok.

   

V južnej kláštornej záhrade bolo archeologicky preskúmané okolie ohradového múrika, ktorý bol následne škárovaný, koruna bola premurovaná a zatrávnená.

   

Archeologický výskum v juhozápadnom rohu veľkého nádvoria odhalil polohu vstupu do kláštora a bude pokračovať v budúcej sezóne.

Plánované práce počas letnej sezóny 2019

Na rok 2019 sme si stanovili nasledovné ciele:

V kostole je hlavnou úlohou dokončenie veľkej krypty z minulého roka: Domurovať 3 chýbajúce schody, doškárovať klenbu a osadiť uzatvárací kameň a zábradlie okolo vstupu, aby mohla byť obnovená krypta sprístupnená návštevníkom.

Po vzore tejto krypty tiež plánujeme doplniť vzduchotechniku aj do menšej severnej krypty (vyčistenej a prekrytej v roku 2001).

V presbytériu plánujeme opraviť rozpadávajúci sa múrik pri napojení do lode a mierne ho zvýšiť, aby bolo zrejmé, že pôvodne nešlo o prechod (dnešná funkcia prechodu ostane zachovaná).

V kláštore bude pokračovať konzervácia muriva a omietok v juhovýchodných celách vrátane obnovy okenných záklenkov. Plánujeme tu tiež osadiť dva dubové trámy, aby bolo v budúcnosti možné obnoviť pôvodný dreveno-kovový ťahadlový systém. Opäť nás teda čaká aj ručné kresanie trámov z dubovej guľatiny.

Archeológia bude pokračovať na dvoch miestach v lodi kostola (doskúmanie uzatváracieho múru pôvodného menšieho kostola a lokácia nábehov chóru) a pri zachovanom úseku ohradného múra južnej kláštornej záhrady. Tento záhradný múr budeme následne tiež konzervovať.