Katarínka bola ocenená hneď dvakrát!

S potešením oznamujeme, že náš projekt bol ocenený v súťaži Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2017 za obnovu veže bývalého kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach. Zástupcovia združenia a odborní spolupracovníci si 29. novembra prevzali z rúk ministerky kultúry SR ocenenie Fénix. Zároveň sme sa stali aj víťazmi hlasovania o Najkrajšiu obnovenú pamiatku roka, organizovanú SPP a Nadáciou SPP.

 

Ocenená obnova veže, ktorú sme realizovali v rokoch 2010 – 2017, je výnimočným počinom. Rekonštrukciu realizovali stovky našich dobrovoľníkov z celého Slovenska aj zahraničia bez nároku na finančnú odmenu a čisto tradičnými technikami, ktoré používali naši predkovia pri jej stavbe v rokoch 1700 – 1714. Veža je od roku 2017 sprístupnená počas sezóny pre verejnosť v sprievode vyškolených sprievodcov a umožňuje výhľad z výšky 30 metrov na okolité lesy a vrchy Malých Karpát, Podunajskú nížinu, Trnavu, či netradičný pohľad na ruiny kostola a kláštora.

 

Aj tieto ocenenia dokazujú, že náš projekt je príkladom spolupráce dobrovoľníkov a odborníkov. Obnova bola realizovaná v spolupráci s výskumníčkou a pamiatkarkou Jaroslavou Žuffovou, statikom Vladimírom Kohútom, archeologičkou Ivanou Kvetánovou a Michalom Slivkom, či tesárom Miroslavom Čárskym a Michalom Hrčkom z firmy Obnova. Pre obec Dechtice ide už o druhé ocenenie pamiatky v jej katastri, keď v roku 2015 získala cenu Fénix za obnovu rotundy – Kostola všetkých svätých v Dechticiach, ktorej pôvod siaha až do 12. storočia.

Katarínkovský rok 2018 sa nesie v duchu osláv 400. výročia založenia kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, grófom Krištofom Erdödym a jeho manželkou Barborou Thurzovou. Verejné oslavy pre širokú verejnosť sa konali v lete 5. júla počas Dňa otvorených dverí na Katarínke. Ďalšia časť osláv sa konala pred pár dňami, 17. novembra v historickom kaštieli v Chtelnici, kde Erdödyovci žili a kde aj vydali zakladaciu listinu kláštora.

Týchto osláv sa zúčastnilo viac než 120 našich dobrovoľníkov a 40 odborníkov a pozvaných hostí. Súčasťou bola odborná konferencia, ktorá zhrnula výsledky výskumov a prác za 24 rokov realizácie projektu. Zaujali napr. výsledky archeologického, umelecko-historického, geofyzikálneho, alebo antropologického výskumu.

Oslavy 400. výročia založenia kláštora Katarínky

Katarínka 1618-2018 / 400 rokov kláštora

Na sviatok sv. Cyrila a Metoda vo štvrtok 5. júla sa na Katarínke konala naše najväčšie tradičné podujatie pre verejnosť – Deň otvorených dverí. Už 18. ročník tejto akcie prilákal viac než 1200 návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia. Nakoľko sa tento rok nesie v znamení 400. výročia od založenia kláštora, bol pre všetkých účastníkov pripravený program, ktorým sme si chceli pripomenúť tento významný míľnik v histórii Katarínky.

Pred začiatkom sv. omše sa na priestranstve pred kostolom zhromaždili aj putujúci z niekoľkých okolitých dedín, ktorí spoločne putovali i pod svojimi obecnými zástavami. Tejto aktivity sa zúčastnili občania z blízkych dedín ako i starostovia z obcí Chtelnica, Dechtice i Naháč.

Oficiálny program začal slávnostnou sv. omšou, ktorá sa tentokrát konala na lúke pred kostolom a bola celebrovaná provinciálom františkánskej rehole na Slovensku Františkom Xaverom (Vladimírom Olbertom OFM).

Po svätej omši nasledovalo divadelné predstavenie, tentokrát výnimočne v podaní divadelníkov z OZ Zámok Hlohovec a tanečníkov skupiny historického tanca Saltarello. Divadlo umocnené slávnostnou hudbou a krásnymi historickými kostýmami priblížilo návštevníkom zaujímavé dejinné udalosti predchádzajúce založeniu kláštora (svadbu Barbory Thurzovej a Krištofa Erdödyho) ako i samotný slávnostný podpis zakladacej listiny kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej. Návštevníci sa po predstavení mohli ponúknuť občerstvením v podobe cesnakovej polievky a varených klobás, ktoré pripravili prítomní dobrovoľníci z Katarínky.

Program následne pokračoval otvorením tvorivých dielní a cechov pre malých návštevníkov. Účastníci podujatia mali tento rok možnosť dozvedieť sa o histórii a súčasnosti Katarínky prostredníctvom špeciálnych interaktívnych stanovísk, ktoré boli rozmiestnené po celom areáli, vďaka ktorým mohli zažiť atmosféru 17. storočia. Pre návštevníkov boli tiež k dispozícii turistickí sprievodcovia z radov našich dobrovoľníkov, ktorí záujemcom poskytovali sprevádzanie po areáli kostola i kláštora.

Atmosféru Dňa otvorených dverí a osláv 400. výročia založenia kláštora na záver podujatia narušil letný dážď, ktorý nám pripomenul silu prírody a postaral sa o trocha skoršie ukončenie akcie, než sa pôvodne plánovalo. Veríme však, že sme naším podujatím sprostredkovali všetkým zúčastneným krásny a výnimočný zážitok, na ktorý budú ešte dlho spomínať.

Vybrali sme pre vás aj mediálne výstupy, kde sa môžete dozvedieť aj ďalšie zaujímavé informácie:

Vyhlásenie dobrovoľníkov projektu Katarínka

Milí priatelia, priaznivci, vážená verejnosť,

22 rokov trvania dobrovoľníckeho projektu Katarínka prinieslo mnoho príbehov a spojilo životy viacerých z nás. Počas tohto obdobia sa na projekte vystriedalo 1 600 dobrovoľníkov. Pre mnohých sa Katarínka stala súčasťou života, tzv. „srdcovkou“ a radi sa na Katarínku vraciame aj po rokoch odovzdávať svoje skúsenosti ďalším dobrovoľníkom a návštevníkom Kostola a kláštora sv. Kataríny.

Na projekte sme spolupracovali s mnohými odborníkmi a 22 rokov prác (najmä v letných mesiacoch), by sme nepotiahli, keby sme nerobili naše kroky dobre a odborne. Za toto obdobie sme vykonali množstvo viditeľnej aj neviditeľnej práce, vždy pod gesciou odborníkov (pamiatkári, statici, historici, archeológovia…) a pod dohľadom kompetentných úradov. Radosť dobrovoľníkov, oduševnenie, zmysel ktorý vidíme, vzťah k prírode, k histórii, spoznávanie ľudí, tzv. štyri piliere Katarínky (spoločenstvo, práca, duchovno a genius loci), to nás vždy motivovalo a posúvalo ďalej v namáhavej, no vďačnej práci. Z nej sme nikdy nemali iný vedľajší prínos, ale oveľa cennejšie priateľstvá, zručnosti a nezabudnuteľné zážitky.

Posledné udalosti zasiahli zrejme každého z členov, ktorí niekedy na Katarínke boli. Všetky okolnosti sú predmetom odborného vyšetrovania a preto odmietame špekulácie a informácie, ktoré sa za posledný čas objavili zo strán mimo vyšetrovateľov a aktívnych členov združenia. Veríme a vieme, že v dobrej vôli sa budeme v projekte Katarínka podieľať na objasnení vzniknutej nehody, pretože je v našom záujme byť korektní a našim záujmom je tiež zabrániť podobným situáciám do budúcnosti. Sme dobrovoľníci, ktorí vykonávajú dobrovoľnícku prácu vo svojom voľnom čase. Mnohí máme rodiny, svoje pracovné, či študijné aktivity a popritom nás spája chuť pomáhať, byť prínosom pre mládež a spoločnosť v oblasti ďalšieho rozvoja, duchovna, histórie, či kultúry a budovania odkazu pre ďalšie generácie.

V tejto chvíli vás naďalej prosíme o modlitby za nášho priateľa, nadšeného dobrovoľníka, syna, brata, člena rodiny a za jeho rodinu a priateľov. Našimi podpismi zároveň vyjadrujeme podporu OZ Katarínka

Ďakujeme za podporu a modlitby.

Dobrovoľníci z Katarínky:
Meno a priezvisko Na Katarínke od roku
Mária Rusinová 2007
Dano Čechovič 2013
Katarína Kováčová 2013
Kristína Mesková 2015
Mária Gergelyová 2015
Miloš Jedlička 2015
Viktória Kohutiarová 2016
Michal Cimbala 2016
Ľuboslav Blišák 2012

Čítať ďalej „Vyhlásenie dobrovoľníkov projektu Katarínka“

Deň otvorených dverí na Katarínke 5.7.2013 – ako bolo

Tohtoročný, v poradí dvanásty Deň otvorených dverí na Katarínke, privítal najviac účastníkov vo svojej histórii. Kto nezažil DOD, nevie si predstaviť tú úžasnú atmosféru. Katarínka je neopakovateľné miesto, ktoré sa oplatí navštíviť a vychutnať aj kvôli nej samotnej. No ako keby toho nebolo dosť, skupina dobrovoľníkov aj tento rok 2013 na sviatok sv. Cyrila a Metoda v piatok 5. júla pripravila špeciálny program.

Okolo 1000 zúčastnených nadšencov a návštevníkov mohlo

  • prejsť sa formou historického sprevádzania po ruinách Katarínky,
  • absolvovať dvanásť rôznych historických cechov a súťaží s deťmi,
  • najesť sa z výdatného guláša či cesnačky,
  • zabaviť sa na amatérskom divadle o histórii vzniku Katarínky,
  • zistiť viac o projekte Katarínka, aktuálnych pracovných plánoch a prác z minulosti.

Vrcholným bodom programu bola slávnostná sv. omša v sprievode tradičnej katarínkovskej kapely svätá Katerína.

Sv. omšu celebroval františkán Felix Mária, na Katarínke známy ako brat Zénius. Koncelebrantom bol brat Medus – Mário Bosý (diecézny kňaz poverený pastoráciou mládeže Trnavskej arcidiecézy). Vzácnym hosťom svätej omše bol Katarínke blízky brat Jordán – Juraj Dovala (biskup Cirkvi československej husitskej), ktorý na záver predniesol krásny príhovor.

 

 

Zakladateľ o. z. Katarínka Benignus – Peter Herceg predstavil pri príležitosti DOD plány na nasledujúce obdobia. „Čaká nás zahájenie výstavby schodiska do veže, ktoré má slúžiť budúcim návštevníkom a turistom, aby aj oni zažili ten pekný výhľad na rozľahlé okolie a končiny. Ďalej to bude nová etapa konzervovania kláštorných múrov, či odkrývanie nových archeologických nálezísk v lodi kostola.“

Ďakujeme všetkým Katarínkovcom, ktorí prispeli ku skvelej organizácii tohto dňa (bolo ich vyše sto).

Tu môžete zhliadnuť fotografie a objaviť atmosféru DOD:
https://get.google.com/albumarchive/103210042963435925005/album/AF1QipNlV9ZRY2XEJjlvHQfyYaercAjFQijRv66mnIGs?source=pwa

Katarínku navštívilo počas tohtoročnej Noci kostolov viac než 100 návštevníkov

“Katarínka je jeden z mála kostolov, cez ktorého klenbu možno vidieť až do neba, keďže už 200 rokov nemá strechu, len obvodové múry”, povedal Peter Herceg – jeden z organizátorov Noci kostolov i samotného dobrovoľníckeho projektu Katarínka. Tohtoročná Noc kostolov sa konala v piatok 24.5.2013 vo večerných hodinách. Aj napriek nezvyčajne studenému počasiu a náročnejšej dostupnosti Katarínky si na ňu našlo cestu okolo 100 návštevníkov, ktorí si prišli vychutnať atmosféru pokojnej noci spojenej s tichou modlitbou a nočným turistickým sprevádzaním.

Nechýbalo ani cca. 40 dobrovoľníkov, ktorí pripravili podujatie a stále sa aktívne podieľajú na záchrane kláštora sv. Kataríny nepretržite už 19. rok.

Vzhľadom k tomu, že kultúrna pamiatka sa nachádza ukrytá v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, bolo potrebné, aby návštevníci odstavili autá na záchytnom parkovisku pod lesom. S baterkami a cestou tmavým lesom, ktorá bola vyznačená svetlami a myšlienkami na zamyslenie, sa mali návštevníci možnosť ocitnúť v tajomnej atmosfére ruín osvetlených sviečkami, fakľami a petrolejkami.

V priestore kostola bola príležitosť sa stíšiť, započúvať do slov svätého písma a hudby s historickým nápevom.

Veľký záujem bol aj o nočné turistické sprevádzanie “s petrolejkami”, pri ktorom sa návštevníci bližšie oboznámili s bohatou históriou celého komplexu kostola, kláštora a miesta.

Podujatie bolo spojené s následnou tradičnou akciou projektu Katarínka zvanou “Trávnice – kosiť, klčovať či hrabať”, kedy mladí dobrovoľníci v sobotu čistili a kosili okolie areálu ruín kláštora sv. Katarínky pre návštevníkov a turistov.

Noc kostolov na Katarínke očami priameho účastníka

Cieľom podujatia Noc kostolov je, aby si každý, kto vstúpi do otvoreného chrámu, odniesol pozitívnu skúsenosť s kresťanstvom a v priestore chrámu zažil netradičnú ponuku. Noc kostolov prináša vnímanie živého kresťanstva výnimočným spôsobom. Vstúpiť môže každý a môže si vyberať. Hoci podujatie Noc kostolov v tomto roku nemalo oficiálneho garanta, obetaví dobrovoľníci spolu s duchovnými na celom Slovensku pripravili aj v tomto roku na Noc kostolov opäť niečo výnimočné. Celkovo 185 otvorených kostolov na celom území Slovenska, viac ako 28-tisíc návštevníkov podujatia len v chrámoch Trnavskej arcidiecézy. To sú krátke štatistiky minuloročnej Noci kostolov. Tohtoročné štatistiky ešte nie sú známe. Viac informácií o akcii na www.nockostolov.sk.