Práce v sezóne 2019

Táto pracovná sezóna sa niesla v znamení prác na kláštore a archeológie.

V kostole sa doškárovala veľká krypta, boli domurované jej schody a opravená tehlová obruba. Do menšej krypty bola doplnená vzduchotechnika. V lodi kostola boli otvorené 3 archeologické sondy – v severovýchodnom rohu sa našla pôvodná dlažba a podmurovka menšieho oltára.

   

V presbytériu boli domurované špalety staršieho prechodu z kláštora a zbudované dočasné schodisko z drevených trámov.

Juhovýchodné cely kláštora boli obkolesené lešením a z východnej strany preškárované. Koruny múrov boli čiastočne rozobraté, znovu namurované zaizolované ílom a zatrávnené, aby sa predišlo ďaľšej deštrukcii. Boli doplnené 2 z chýbajúcich okenných záklenkov, domurované východné špalety a osadené 2 ručne kresané dubové trámy ťahadlového systému. Práce v týchto celách budú pokračovať aj o rok.

   

V južnej kláštornej záhrade bolo archeologicky preskúmané okolie ohradového múrika, ktorý bol následne škárovaný, koruna bola premurovaná a zatrávnená.

   

Archeologický výskum v juhozápadnom rohu veľkého nádvoria odhalil polohu vstupu do kláštora a bude pokračovať v budúcej sezóne.

Plánované práce počas letnej sezóny 2019

Na rok 2019 sme si stanovili nasledovné ciele:

V kostole je hlavnou úlohou dokončenie veľkej krypty z minulého roka: Domurovať 3 chýbajúce schody, doškárovať klenbu a osadiť uzatvárací kameň a zábradlie okolo vstupu, aby mohla byť obnovená krypta sprístupnená návštevníkom.

Po vzore tejto krypty tiež plánujeme doplniť vzduchotechniku aj do menšej severnej krypty (vyčistenej a prekrytej v roku 2001).

V presbytériu plánujeme opraviť rozpadávajúci sa múrik pri napojení do lode a mierne ho zvýšiť, aby bolo zrejmé, že pôvodne nešlo o prechod (dnešná funkcia prechodu ostane zachovaná).

V kláštore bude pokračovať konzervácia muriva a omietok v juhovýchodných celách vrátane obnovy okenných záklenkov. Plánujeme tu tiež osadiť dva dubové trámy, aby bolo v budúcnosti možné obnoviť pôvodný dreveno-kovový ťahadlový systém. Opäť nás teda čaká aj ručné kresanie trámov z dubovej guľatiny.

Archeológia bude pokračovať na dvoch miestach v lodi kostola (doskúmanie uzatváracieho múru pôvodného menšieho kostola a lokácia nábehov chóru) a pri zachovanom úseku ohradného múra južnej kláštornej záhrady. Tento záhradný múr budeme následne tiež konzervovať.

Práce v sezóne 2018

Táto sezóna na Katarínke bola (z pohľadu práce) sezónou zaujímavých objavov a nových typov prác, aké sa doposiaľ nerobili.

Najväčším projektom bola rekonštrukcia veľkej Erdödiovskej krypty v lodi kostola. Vyrábali sa „šalungy“ (drevené debnenia tvaru klenieb) a chystal sa materiál na záklenky – špeciálne úzke historické tehly a hlavne množstvo travertínu-penovca. V južnej časti krypty boli obnovené 2 poschodia tehlami zaklenutých hrobových miest (kolumbárií). Potom boli zaklenuté tri východné kolumbáriá a tiež hlavná klenba, všetko z travertínu.

Vstup do krypty tvorí kamenná obruba, ktorú nám vyrezali v Chtelnici. Projekt krypty zahŕňa tiež vetranie výpustmi ukrytými v múroch, ktoré majú zabezpečiť vhodnú ventiláciu aj pri uzavretí krypty.

Archeologický výskum pokračoval smerom von z kostola sondou, ktorá mala umožniť odvodnenie lode kostola a obnovenej zaklenutej krypty. Účelová sonda, paradoxne, odhalila rozsiahly priestor so schodmi pod bočnou kaplnkou – pravdepodobne ďalšiu kryptu. Našiel sa tiež vnútorný múr kláštora smerom do nádvoria aj s kamenným odkvapovým kanálom. Zaujímavosťou je, že na stene podzemnej miestnosti – krypty bol nájdený zaujímavý nápis uhlíkom. Na jeho rozlúštení sa pracuje.

Práce boli aj na veži z oboch strán na parapetoch výklenkov, kde boli pôvodne pravdepodobne umiestnené sochy. Tiež sa dokončila finálna konzervácia posledného piliera v kostole aj s izoláciou ílom a so zatrávnením. Na kláštore sa zachytávali omietky, škárovalo, domurovávali sa nižšie časti múrov – primárne v interiéri najvzdialenejšej časti kláštorného krídla.

Letná pracovná sezóna 2013 za nami

LETNÁ sezóna Katarínky je úspešne ukončená. To však neznamená, že Katarínku nie je možné navštíviť. Práve naopak! Práve teraz, keď je jeseň, je krásna a rôznofarebná.

Chceme sa s vami podeliť o zhrnutie, ako sa nám darilo a čo sa nám podarilo. Prinášame vám heslovito a ilustračne o našej najdôležitejšej letnej (hlavne pracovnej) činnosti.

Konzervačné práce vo veži

Murovanie a škárovanie prebiehalo jednak na korune veže – na jej streche. Vo výške 363 m.n.m., 30 metrov nad terénom. Na poslednom 6. podlaží bolo potrebné staticky zaistiť a opraviť múr, ktorý bude slúžiť ako prirodzené zábradlie vyhliadkovej veže.

Murovanie prebiehalo aj na jednotlivých podlažiach vnútri veže. Hotové a obmurované sú už všetky podlažia (je ich 5 plus strecha). Murovalo sa na miestach uloženia nosných trámov podlaží – v pásoch 50 cm nad a 50 cm pod podlahou – kvôli tomu, aby sa mohli dokončiť podlažia a spraviť rebrík.

V budúcich rokoch nás čaká škárovanie na úrovni jednotlivých medzipodlaží.

Tesárske práce

Jednak výroba schodov (jedny sú osadené medzi 4. a 5. poschodím, druhé sú pripravené).
A tiež sa robili podlahy – na piatom a štvrtom podlaží sú už osadené vďaka intenzívnemu hobľovaniu dosiek na letných dvojtýždňových družinách.

Archeologický výskum

Presbytérium a krypta. „Máme ju! Konečne v krypte!“. Elorien s našou archeologičkou Ivanou Kvetánovou sa veľmi potešili. Strop krypty bol privalený a celá bola zasypaná sutinou. Našli sme zbytky mramorového oltára, ktorý sa pravdepodobne nachádzal nad kryptou. Občas nejaká kosť a črep. Členenie krypty je dvojpodlažné s dvomi vnútornými priečkami. Pravdepodobne sa tam nachádzalo 6 hrobových miest. Z historických zdrojov sa domnievame, že krypty boli v minulosti niekoľkokrát vykradnuté, resp. potomkovia svojich predkov si pozostatky preniesli inam.

Konzervácia kláštora

Po niekoľkých rokoch sme sa opäť vrátili s prácami do kláštora. Išlo o navŕtavanie múrov a kotvenie staticky ohrozených častí – priečok vo vnútri. V neposlednom rade kompletné premurovanie korún múrov a škárovanie kláštora, v ktorom chceme pokračovať aj budúci rok.

Špecialitou tohtoročnej sezóny bolo ROZOBRATIE a znovuzaklenutie deštruovaného ZÁKLENKU, oprava tehlových špaliet a zatrávnenie korún všetkých opravovaných múrov.

Pozrite si aj foto-porovnávačky kláštora PRED a PO. Hlavne úplne rozpadnutý záklenok, ktorý bol predmetom stávky, či počas zimy 2012/2013 padne. Nepadol 😉


Samozrejme, Katarínka nie je len o PRÁCI. Je to o všetkých jej 4. pilieroch, teda aj o ĽUĎOCH a SPOLOČENSTVE, DUCHOVNE aj o Katarínke AKO MIESTO, ktoré opäť opeknelo.

Archeológia v roku 2012

Archeologický výskum v roku 2012 sa sústredil na preskúmanie gotickej kaplnky, ktorú sa podarilo lokalizovať presne pod presbytériom neskoršieho – františkánskeho kostola. Našim cieľom bolo zistiť čo najviac údajov k dejinám objektu gotickej kaplnky, avšak neobišli sme ani iné objekty výskumu, ktoré súviseli s konzervačnými prácami.

Gotická kaplnka a výskum presbytéria barokového kostola

V priestore presbytéria sme sa pokúsili nájsť pôvodný vstup do kaplnky. Ten sme očakávali zo severnej – najlepšie prístupnej strany. Nanešťastie podľa obsahu výplne týchto jám, išlo predovšetkým o zásahy z 20. storočia.

V rámci výskumu presbytéria sa nám neustále potvrdzuje dôležitosť skalného brala, o ktorý sa gotická kaplnka a neskorší františkánsky kostol doslova opierajú. Využili sme možnosť pokúsiť sa zistiť, čo sa nachádza v kaverne, ktorú vidno v západnom múre presbytéria kostola.

Gotická kaplnka nebola najstaršou známou stavbou na tomto mieste. Pod jej základmi sú základy staršej stavby. Jedinou prístupnou časťou pre získanie nálezov, ktoré by nám pomohli objekt datovať, bol práve priestor tzv. jaskynky – v tme, zime, s nasadením života. S odporúčaním nášho statika Ing. V. Kohúta, ako i Pamiatkového úradu – sme sa rozhodli jaskynku (v skutočnosti vykrádačskú dieru) zamurovať nasucho kladenými tehlami.

Víťazný oblúk a zvyšky bočného oltáru

Sondou pod víťazným oblúkom barokového kostola, sme zisťovali prípadnú existenciu múru, ktorý by dokazoval rozšírenie kaplnky severným smerom, čím by dokazoval postupnosť výstavby barokového kostola.

Podarilo sa nám identifikovať kamenné ostenia okien, kamenný podstavec, ktorý môže pochádzať z niektorého z oltárov (foto vľavo).

Kláštor a jeho okná

Podobu kláštora poznáme vďaka historickým vyobrazeniam. O tom, že ide o viac menej schematické vyobrazenia s viacerými nepresnosťami, nás presvedčil i archeologický výskum počas predchádzajúcich sezón. Okrem nálezu ostení okien sme identifikovali miesto prepojenia severného múru s kolmým – východným múrom prvého nádvoria kláštora.

Zakrývanie a zasýpanie sond

Na záver sezóny nás čakalo zazimovanie Katarínky – zakrývanie a zasýpanie sond. Zasypané boli všetky, ktoré sme v roku 2012 otvorili a v roku 2013 nás čaká ďalšie odkrývanie.

Viac informácii o archeologickom výskume, ako aj podrobnú správu z výskumu z roku 2012 nájdete na tejto stránke v časti Odborné práce výskumy.
© Michal Slivka 2012, © Ivana Kvetánová 2012